Feed on
Posts
Comments

01HERE~1

 

Mutluluk çok uzakta değil öyle herkesin sandığı gibi.. Mutluluk çok yakınında insanın. Yeter ki istesin ve görebilsin.

Dün bir kitapta okumuştum, orada; ”mutlu olmak istiyorsan, mutlu ol” diye yazıyordu. Ne kadar da doğru. Mutluluğumuza kim ya da ne engel olabilir ki?

Bahaneler, mazeretler… Yazık tüm bunları kullananlara.

Elimizdekilerin değerini bilmek, elimizdekilerle yetinmek değildir.

Razı olmak… Boyun eğmek… Hayır bu değil.

Bizdekilerin farkına varmak… Farkındalık içinde yaşamak…

Mutlu olmak için yeterli olan, kendimize güvenmemiz…

Çevremize şöyle bir bakmamız yeterli…

Dün köydeki evdeydik çoluk çocuk hepimiz. Ailecek yani. Birlikte yemeklerimizi yedik, bahçeyle uğraştık elbirliğiyle.

Tavuklarımız, horozumuz serbestçe gezindiler yine. Köpeklerimiz Güneş ve Gölge yürüyüşlerini yaptılar büyük bir coşkuyla. Halleri görülmeye değerdi. Sadece durup bahçeyi ve hayvanlarımızı seyretmek bile huzuru bulmaya yetiyor.

Yeşilliğin içine oturup, toprakla temas etmek bütün kötü enerjileri atmamıza neden oluyor.

Ben de öyle yaptım. Oturdum Gölge’nin yanına otları biçmeye başladım. Kuzularımız Gofret ve Şerbet için. Evet kuzularımız var, ama onları kesmek için beslemiyoruz. Bahçedeki yaşantımıza ortak olsunlar diye aldık onları. İkisi de küçük birer koç.:)) İlerde nesillerini devam ettirmek için onları bizde besliyoruz. Hem bahçede onlar da çalışıyorlar bir yerde. Otları yiyerek bizlere tarım alanı açıyorlar boğaz tokluğuna çalışan ücretsiz işçilerimiz. :))) Karşılığında bolca sevgi ve ilgi görüyorlar tarafımızdan. Onlar hallerinden mutlu, bizler onları gördükçe mutluyuz.

Horoz ve tavuklarımızı da yılbaşı günü almıştık, başka sofralara yılbaşı yemeği olmasınlar diye. Şimdi onların da hayatlarını kurtardığımız için çok şanslılar bizlerle yaşarlarken. Horoz ve tavuklarımız da kendilerince üretime katkıda bulunuyorlar, yumurta veriyorlar bizlere. Bir de tarlada ne kadar toprağa zararlı böcek varsa onları ortadan kaldırıyorlar. Doğal süreç işliyor anlayacağınız.

Dün kuzularımızın ilerleyen günlerde beslenmeleri için otları biçerken ben Gölge’nin yanındaydım. Halimizi görmeliydiniz, nasıl bir sevgi bağı vardı aramızda görsel şölen eşliğinde. Oturduğum yerden otlarla uğraşırken ben, onun yanıma iyice yaklaşması ve  dizime yatması, gözlerime bakması, sonra yere sırtüstü yatıp karnını okşamam için açması seyre doyulmayan bir manzaraydı bizimkiler için. Yanaklarım ağrıdı gülmekten Gölge’nin oyunlarına. İyi ki varlar herbiri.

Biz mutlu olmayalım da kimler olsun. Doğa ve tüm canlılar el ele, dostane…

Mutluyum.

Mutlu olmak istiyorsanız, sizler de mutlu olun. Mutlu olmanız için ortamınızı sizler yaratınız.

Sevgiler

Bircan OĞANKUL

29/04/2013

Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

1 Cevap to “MUTLU OLMAK İSTİYORSAN, MUTLU OL O ZAMAN – Bircan OĞANKUL”

  1. ülfet dedi ki:

    Bizde de aynı manzara vardı hafta sonu yazlıkta, domates, biber, patlıcan ekildi, toprakla uğraşmak, doğayla iç içe olmak insana huzur veriyor,