Feed on
Posts
Comments

Çeşitli hastalıklarım sebebiyle bazan aylık, bazan iki aylık kontrollerim oluyor.

Hangi doktora gitmek isterse insan o doktora gider hastalığının branşıyla ilgili. İlla ki özel muayene ücretli doktorlara gidilecek diye bir kural yok. Devlet Hastanelerinde de işini gayet ciddiye alıp, hastaya özel doktora gitmişsin gibi hissettiren doktorlar var. 

Geçen sene randevu alıp Fizik Tedavi doktoruna gittiğimde karşıma dünya güzeli bir yüreğe sahip doktor çıktı. Hastalığımın teşhisini doğru koyup, verdiği ilaç ve tedaviyle beni ağrılarımdan kurtardı. Uzun süre kendisiyle tedavimi yürüttük, hasta – doktor işbirliğiyle.

Her şey güzel giderken kontrol zamanım geldiğinde tekrar randevuyu kendisinden almak istedim ve ne yazıkki tayin olduğunu öğrendim. Çok üzüldüm.

Hayatta hep şikayet eden insanlardan değilim. Gördüğüm, rastladığım güzellikleri de dile getirmesini bilenlerdenim. Bu doktordan memnuniyetimi ilgili yerlere bildirdim.

Ondan sonra rastladığım son doktorun verdiği ilaçlardan birinin miligramı bünyeme ağır geldi vücudumda kaşıntı, kızarıklık ve döküntü ortaya çıktı. O kadar çok hastalığın olması durumunda ve her hastalığa verilen ilaçların sayıca çok oluşunda yan etkiler muhakkakki oluyor.

O yüzden kendi kendimizin de doktoru olup bünyemizi tanımamız daha çabuk ve daha iyi sonuç almamızı sağlar.

Bazı doktorların ilaç firmalarının tuzağına düşüp çeşitli ilaçların denenmesi için biz hastaları seçtiğine son zamanlarda daha çok inanır oldum. Bizler kobay değiliz ve bilinçli olup herhangi bir ilaç bize dokunduğunda o ilacı kullanmayı reddetmeliyiz.

Ben de öyle yaptım. Bacaklarımdaki kızarıklık ve döküntülerin fotoğrafını çekip beni bu duruma sokan doktorun kapısında aldım soluğu. ( Tabii yine randevu alarak. )

Doktor dinledi ve ilaca bünyemin alışacağını devam etmemi söyledi. Belki ben yanılıyorum diye düşünüp eve geldim. İlacı içtiğimin gecesinde yine aynı kaşıntı ve kızarıklık ve bu defa iki elimin dirseğine kadar oluşan şişlikte ilacı ve doktoru bırakma kararı verdim. Israrcı doktoru da şikayet ederek tabii.

Bu son doktorumdan memnun kalmadım. Doktor seçme hakkımı kullanıp o bünyeme dokunan ilacı almaktan vazgeçerek hasta hakkımı kullandım.

Unutmayın hayatta hiçbir şeye mecbur değilsiniz. Aldığınız tedaviden memnun değilseniz, hastaneleri basıp doktorlara şiddet uygulamayın. Doktoru değiştirme hakkınızı kullanın.

Haklıyken haksız duruma düşmeyin.

 

Bircan OĞANKUL

20.07.2018

Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

Bir Yorum Yaz

You must be logged in to post a comment.