Feed on
Posts
Comments

KİTAPLARDAN

Atatürk ve Tıbbiyeliler

     
   

Prof. Dr. Metin Özata 

Atatürk ve Tıbbiyeliler
 

Umay Yayınları

 

Tel    : 0232 – 422 3114
Faks : 0232 – 464 4137

 

e-mail: umayyayinlari@yahoo.com

               www.umayyayinlari.com
 

Mustafa Kemal’in genç subaylık döneminden ölümüne kadar arkadaşlık yaptığı, cephelerde birlikte çalıştığı, görev verdiği ve çeşitli nedenlerle karşılaştığı Tıbbiyeliler vardır.

Onlar, hem Atatürk’ün sağlık sorunlarını gidermeye çalışmış hem de ülkenin bağımsızlığı için çeşitli cephelerde mücadele etmişlerdir.

 
 

 

Mesleği icabı insan sağlığıyla uğraşan ve onları ölümden kurtarmaya çalışan Tıbbiyeliler, vatan işgale uğrayınca müfrezeler kurmuş, Müdafaa-i Hukuk teşkilatlarında başkan veya üye olmuş ve hatta Kuvayi Milliye emrinde savaşmıştır.

Bilim ve teknolojinin ülkemize yerleşmesinde büyük katkıları olan Tıbbiye, bağrından çıkan vatansever öğrenci ve hekimler sayesinde ulusal direnişin en güzel örneklerini vermiştir.

Bu kitapta şimdiye kadar pek yazılmamış bir pencereden Mustafa Kemal’in yaşam mücadelesini ve arkadaşlık yaptığı, sırlarını paylaştığı, gizli görev verdiği, Çanakkale ve İstiklal Savaşı’na katılmış ve Kuvayi Milliye emrinde savaşmış tıbbiyelilerin gerçek öyküsünü bulacaksınız.

57 yıllık ömrünün 12 yılını cephelerde savaşarak geçiren Mustafa Kemal’in streslerle dolu yaşamında hastalıklar yakasını hiç bırakmamış, ancak O bunlara hiç aldırış etmeden ülkesini bağımsızlığa kavuşturmuştur. Ülkeye adanan bu yaşam süresince Atatürk’ün 16 yaşında yakalandığı ve uzun süre O’nu rahat bırakmayan sıtma hastalığı ve arkasından böbrek rahatsızlığı olmuş daha sonra da kalp krizleri geçirmiş ve sonunda siroz hastalığına yakalanmıştı. Bu kitapta insan Atatürk’ün yürekleri titreten yaşam mücadelesini şimdiye kadar yazılmamış bir açıdan vermeye çalıştım; hem Atatürk’ün bugüne kadar pek az değinilen düşünür yanına hem de doktorlarla olan ilişkilerine vurgu yaptım.

Mesleği icabı insan sağlığıyla uğrasan ve onları ölümden kurtarmaya çalışan Tıbbiyeliler, vatan işgale uğrayınca Müdafaa-i Hukuk teşkilatlarında başkan veya üye olmuş, gizli görevle silah temin etmiş, hatta müfrezeler kurarak Kuvayi Milliye emrinde savaşmıştır. Bazı Tıbbiyeliler, Mustafa Kemal’in emri üzerine, Meclis’te görev yapmak için hemen Ankara’ya koşmuş, bazıları da İstanbul’dan Anadolu’ya kaçarak Kurtuluş Savaşı’na katılmıştır.

Tıbbiye, vatan işgale uğrayınca ulusal direnişin en güzel örneklerini vermiş ve işgale karşı İstanbul’da yapılan mitinglerin öncüsü olmuştur. Kuruluşundan itibaren bilim ve teknolojinin ülkemize yerleşmesinde büyük katkıları olan Tıbbiye, bağrından çıkan vatansever öğrenci ve hekimler sayesinde işgal yıllarında bağımsızlık ateşinin alevlendiği bir ocak olmuştur.

Osmanlı döneminden itibaren ülkemize her yeniliğin girişi Türk Silahlı Kuvvetleri ve Tıbbiye sayesinde oldu ve halen de bu iki güzide kurumumuz çağdaş anlamda Batı ile boy ölçüşecek özelliklerini devam ettirmektedir. Mustafa Kemal Atatürk, 1922 yılında bir gece sabah saat üçe kadar Halide Edip ve Dr. Adnan Adıvar’la Türkiye’nin gelecek günlerdeki modernleşmesini konuşurlarken Dr. Adnan Adıvar’a şöyle der:

‘’- Adnan, sen Tıbbiye ile Ordunun en önce garplılaşmasından dolayı ilerlediğini söylerdin. Biz şimdi bütün memleketi garplılaştıracağız.’’

Refet Paşa da Tıbbiyelilerin mücadelesini takdir ettiğinden İstanbul’un kurtuluşunda Tıbbiye’ye gelerek öğrencilere şöyle seslenmiştir:

‘’Böyle bir fakülteye sahip olmak yalnız bu milletin tekeli altındadır. Nasıl ki yeryüzünün en yüce milleti Türk ise yeryüzünün en cesur gençleri de sizlersiniz. Gıpta ile söylüyorum, ben sizin cesaretiniz önünde eğilmek istiyorum.

Tıbbiyeliler uzun senelerden beri pek çok şeyler için öldü. Bu milletin tüm halkının canı sürüklenirken tek isyan sesi bu ocaktan yükselmiştir’’

 

Kaynak: Denizce.com ekibine paylaşımları için teşekkür ederim.

 

 

 

 

 

 

 

Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

Yorumlar kapatıldı.