Feed on
Posts
Comments

 

 

 

 

Sabah kahvaltısı, çocuğun kendisine ve okuluna verdiği önemi ifade etmektedir.  Okulu seven çocuklar kahvaltı yaparak okuluna giderler. Bu çocuklar kendilerine güvenleri tam olduğu gibi arkadaşları tarafından da sevilen ve sosyal kişilerdir.

Kahvaltı yapmadan okula gitmeyi alışkanlık haine getiren çocuklar ise okulu ve dersleri sevmeyen kişilerdir. Bu çocuklar da kendine güveni olmayan, günün en verimli saatini değerlendiremeyecek kadar sorumsuz, bağımlı, mızmız ve ani tepkiler veren bir kişiliğe sahiptirler.

Kahvaltı yapmadan yola çıkan bu çocuklar; yolda yürürken başları önde, kendine güvensiz ve yarı uyur bir şekilde yürürler.

Okulda da bu çocuklar kendilerini derse bir türlü veremezler.  Derse öğretmeninin gözlerine boş boş bakan ama zihnen de kantinden alacağı şeyleri düşünürler.

            Kahvaltı yapmadan okula gelen çocuklar, birinci teneffüste kendilerini kantine zor atmaktadırlar. Kantinlere şöyle bir bakıyorsun bu çocukların birçoğu okula kahvaltı yapmadan gelmektedirler. Gerçi bu çocukların babaları da işe kahvaltı yapmadan gidiyordur. Çünkü sabah sabah bu pastanelerin açık olması ya da elinde poğaçalarla işe gidilmesi bunu göstermektedir.

            Okul kantinlerin önü bana her zaman pazarları anımsatır. Çocuğun elinde üç beş kuruş kantinden bir şeyler almaya çalışıyor. Aldıkları da malumdur.

Bu çocuklara kahvaltı yapıp yapmadıklarını sorduğumda aldığım cevap genelde olumsuzdur. Kahvaltıyı yapmama nedenini olarak da annesinin kalkmadığını, kahvaltı hazırlanmadığını yâda sabahları canının bir şey istemediğini söylemektedirler.

Sonucunda eline üç beş kuruş verilen bu çocukların evlerinde ailelerin de kahvaltı yapılmadığı anlaşılmaktadır. Eline üç beş kuruş verilen bu çocuklar kantinden simit yerine cipsi, şeker, adına meyve suyu denmeyecek meyve suyu…  almaktadırlar. Bu da çocukların sağlık ve zihinsel gelişimleriyle birlikte okul başarılarını da olumsuz etkilemektedir.

Meslek hayatında edindiğim tecrübede okula kahvaltı yapmadan gelen bu çocukların okul başarılar gözle görülür bir şekilde düşük olduğu görülmektedir.

Fiziksel ve zihinsel gelişimler (ergenlik sonu 20–21 yaşları) devam eden bu çocuklar, okula kahvaltı yapmadan geldikleri için zihnen ve sağlık açısından olumsuz etkilenmektedir. Bu çocukların aileleri de çocuğun okul başarısı için olumlu duygular yaşamadıkları bir gerçektir.

            Okula kahvaltı yapmadan gelen çocuk zihnini derse verme yerine teneffüste kantinden alacağı şeylere yoracaktır. Okuldaki en verimli saatlerini çocuk, verimli bir şekilde değerlendiremeyecektir. Kahvaltı yapmadan okula gelen çocuk zihnen uyanık olmayacağından dersi dinlemekte ve derse katılmakta sıkıntılar yaşayacaktır. Bu da çocukta başarı düşüklüğüne sebep olacaktır. Zihinsel ve sağlık gelişimleri devam eden bu çocukların,  zihinsel ve sağlık gelişimlerini de olumsuz etkileyecektir.

            Kahvaltı Yapmayan Çocuklar için Ne Yapmalı?      

  1. Kahvaltıda çocuğun sevdiği şeylerin hazırlanmasında dikkat edilmeli.
  2. Çocukları okula kesinlikle kahvaltı yapmadan gönderilmemeli.
  3. Sabahları çocuğun okuluna yetişebilecek şekilde kahvaltısı hazırlanmalı.
  4. Çocuğun kahvaltı yapması için bütün aile bireyleri sabahları birlikte kahvaltıya oturmalı.
  5. Kahvaltı yapma konusunda çocuğa uygun model olmalı.
  6. Kahvaltı konusunda kararlı ve tutarlı davranılmalı.
  7. Kahvaltı yapmayan çocuklara gerekirse harçlıkları tekrar gözden geçirilmeli.
Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

Bir Yorum Yaz