Feed on
Posts
Comments

 

 

İNFORM :

 Bakınız: “FORM”, “DEFORM”, “INFORM”, “REFORM”

 

 

 İNOVASYON : 

Yenilikler, yeni fikirlerdir.

 

 

 İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ :

İşletmelerdeki insan kaynağının etkin ve verimli biçimde kullanılmasını, yönetilmesini sağlayan çalışmaların tümüdür.

 

İNTAÇ  TARİHİ :

Özellikle yurtdışına kesilen bir başka deyişle yapılan ihracatla ilgili olarak kesilen faturalarla ilgili olarak kullanılan bir terimdir.  Bu terim Türkçe değildir. Arapçadan gelmiş gibi görünse de öyle de değildir. İngilizce “ IN TOUCH “ kelimelerinden türetilmiş olduğu düşünülmektedir.  Bu iki kelimenin okunuşu “ in taç “ şeklindedir. Anlamı ise temasa geçmek,  temas etmek, temas halinde olmaktır. Buradaki temasın anlamı ülke sınırlarını terk edip başka bir ülke sınırlarına girmektir. Yasa gereği ihraç edilen malların muhasebe açısından işlemleri araca yüklenip faturası kesildiği tarih itibariyle değil ülke sınırlarını terk ettiği tarih itibariyle yapılmak zorundadır.

 

İNTERAKTİF :
Bakınız : “ETKENLERARASI”.

 

İNTERBANK :
Bankalar arası para piyasasını belirtir. Bankalar kendi aralarında para alışverişinde bulunabilirler. Bu paraların faizi gecelik olarak hesaplanır. İnterbank faiz oranının düşmesi piyasadaki para bolluğunu gösterir. Oranlar yükseldiğinde ise piyasada para darlığı olduğu anlaşılır.

 

İNTERNAL : 

Bakınız : “İÇSEL”.

 

İNTERNET : 

Dünyanın birçok ülkesini kapsayan ve insanların ulaşmak istedikleri hemen her türlü bilgiye ulaşabildikleri çok büyük bilgisayar ve bilgi ağıdır.

 

Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

Yorumlar kapatıldı.