Feed on
Posts
Comments

bircan56

 

 

Geçen gün oğlum Deniz ile birlikte Kipa’ya gitmiştik. Servis aracıyla dönerken tanık olduğumuz bir olay bizi hayli üzdü.

Ön sırada oturuyorduk. Yalşıca bir hanımın yaptığı alışveriş torbalarını araca çıkartmasına yardımcı oldum. Nasıl da mutlu oldu. Bir yandan da kimseyi rahatsız etmek istemeyen bir hali vardı teyzemizin.

Kendisini tanımıyorum. Yardımcı olmak için ille de tanıyor olmamız gerekmiyor diye düşünenlerdenim.

Servis aracından inerken de kendisine yardımcı oldum. Teyze önce indi, ben de torbalarını kendisine verdim. Teyzenin ineceği durakta Kipa çalışanlarından olduğu üzerindeki iş kıyafetinden anlaşılan genç bir hanım kızımız da vardı. Teyzenin bir başka torbasını ona doğru uzattım ki teyzeyle aynı yerde indikleri için ona yardımcı olur diye düşündüm.

Maalesef yanlış düşünmüşüm! İnsanlık ölmüş yine buna tanık oldum. Tanık olduğum için de insan oluşumdan utandım. Aslında utanması gereken ben değildim, o genç kızdı. Bana verdiği yanıt; ” Bırak kendi indirsin” oldu. Bu ne yaaa? O genç kız her zaman öyle genç mi kalacağını sanıyor… Kendisi hiç yaşlanmayacak mı?

Pesss doğrusu. Genelleme yapmak bu konuda da yanlış olur elbette. Çoğu genç bu kız gibi olabilir ama içlerinde nezaketi halen bilen, yaşlılara yardımcı olan gençler de var çok şükür.

Deniz bana döndü dedi ki:” kamu spotu gibi kadınsın anne. Bir yanda sen; iyi insan, iyi vatandaş, diğer yanda o kız; yardım etmeyi sevmeyen kötü insan, kötü vatandaş.”

Televizyon kanallarında bakanlıkların hazırlattığı halkı bilgilendirme amaçlı yapılan yayınlar var kamu spotu diye gösteriliyor. Bu bizim yaşadığımız olay gibi bir bölüm de hazırlansa iyi olacak sanırım, ama yine de kaç kişi dikkate alacak ve insanlığın ölmesine engel olacak diye çok merak ediyorum doğrusu.

Herkes bir gün yaşlanacak. Bugün hiç yaşlanmayacağını sanan o genç kız bile.

İnsanlığın ölmediği, birbirine yardım etmenin anormal durum olarak görülmediği günlere uyanmak istiyorum. Birbirimize saygılı olduğumuz günleri görerek yaşamak istiyorum.

 

Sevgiler

Bircan OĞANKUL

26/03/2013

Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

2 Cevaplar to “HERKES BİR GÜN YAŞLANACAK – Bircan OĞANKUL”

  1. Gülsen dedi ki:

    Maalesef canım, artık günümüzde böyle, çoğu insan o kadar duyarsız ki, nereye gidiyoruz?
    Sevgiler

  2. KERİM dedi ki:

    Maalesef yeni kuşak hiç yaşlanmayacağını, yarın başına neler gelebileceğini düşünmeden pervâsızca, fütûrsuzca yaşıyor. Bu onlara değil bizlere acı veriyor onlar bunun farkında değil, tabi istisnaları da var az olmakla beraber karşılaşıyoruz gün içersinde ve gıpta ile baktığımız o nadir gençler de mutlak aileden gelen terbiye ve eğitimin, örf adetlerin birer eseri, ne mutlu öyle gençlerimize. Bizlerde geriye baktığımızda çocuktuk, şimdi ortayaş sınırındayız ve yarın bizlerin de kapısında mutlak YAŞLILIK varolacak, ALLAH hayırlı, sağlıklı ve kimselere muhtaç etmeyen yaşlılık nasip etsin, sayenizde bir kez daha düşünmüş olduk, sağolun…