Feed on
Posts
Comments
( Yuvadaki bebeklerden yalnızca biri. Ne kadar güzel gülüyor… Ve ne kadar masum. Onların hiçbir günahı yok. Lütfen yalnız bırakmayalım.)
 
 
 
Dün sevgililer günüydü, peki bugün ne yapıyorsunuz? Sevgilinize yine hayatı zindan etmeye devam mı ediyorsunuz, yoksa siz hiç bunu yapmadığınız için bugün de sevgililer gününü kutlamayı sürdürüyor musunuz?
 
İkinci yazılandaki gibi bir sevgili, oradaki gibi anlayışlı bir eşseniz; ne mutlu size ve sevgilinize, eşinize….
 
Haydi bu sevgililer günü konusunu fazla uzatmayayım. Kim ne yapıyorsa, yapsın. Ben kendime bakayım….( Her zamanki gibi).
 
Sevgililer Günü için değişiklik yapmak isteyenler için seçenekler çok. Alın sevgilinizi, eşinizi çocuk yuvalarını ( çocuk esirgeme kurumlarını) gezin, oradaki çocukları ziyaret edin. Böylece kendi çocuklarınıza, ailenize bakışınız değişecektir. Daha da sıkı sarılacaksınız eminim eşinize, çocuğunuza…
 
Yuvaları ziyaret etmeniz; hem size hayatın gerçek yüzünü gösterecek, hem de oradaki çocukların sevgi açlığına çok iyi gelecektir. Giderken ille de bir şey götürmeniz gerekmiyor. Çünkü o çocukların yalnızca ve yalnızca sevgiye, onları kucaklayacak şefkatli kollara ihtiyaçları var.
 
Dün sabah kahvaltı için görümceme gittim. Bir gece öncesinde kendisiyle pazar günkü programımız için sözleştik.
 
Programımızda; önce birlikte kahvaltı etmek, sonra yakın akraba gibi olduğumuz arkadaşımızın ameliyat olan kızını ziyaret etmek, Karşıyaka Çocuk Esirgeme Yuvası’ndaki bebelerimizi, çocuklarımızı ziyaret etmek ve en sonunda da görümcemin hastanede yatan eşini ( eniştemizi) ziyaret etmek vardı.
 
Programımıza sadık kalarak hepsini uyguladık. Uzun yürüyüşler yaptık bu ziyaretleri yerine getirirken.  Böylelikle, bir yandan kendi sağlığımız için de bir şeyler yapmış olduk.
 
Karşıyaka Çocuk Yuvası’ndaki çocuklar için hepimizin yapacağı birçok yardım var. Sizler de oradaki canlara bir şeyler yapmak istiyorsanız buyrun web sitelerini inceleyin:
 
Biz dün ziyarete giderken yanımızda çocukların ara öğünde tüketebileceği türden gıdalar götürdük. Aşağıda listesini yazdığım ihtiyaçları var. Uzakta oturuyorsanız; kargoyla gönderebilirsiniz…. Aynı şehirdeyseniz; kendiniz götürebilirsiniz… Size kalmış. Ben elçiyim yalnızca… Hepimiz onların seslerine kulak verebiliriz; yeter ki duymasını bilelim.
 
İHTİYAÇLAR LİSTESİ:
 
 
» ıslak mendil(acil)» Matik deterjan

» Banyo sabunu

» Bebek şampuanı

» Anti bakteriyel sıvı sabun» Bebek Kolonyası        

»  Çamaşırsuyu

»  Çocuklara zararsız Oda Parfümü

  
 
» yüzey temizleyici
  
Ayrıca duvardaki ihtiyaçların yazıldığı panoda;
  
– 3-6 yaş çocuklar için bornoz,
– oyun hamurları,
-bebek karyola ya da yatağı ( 10 adet)
  
yazıyordu.
 
 
 
 
***************************************************
 
Her kurumun kendine özgü kuralları var. Karşıyaka Çocuk Yuvası’nın da kuralları var. Olmalı da… Çünkü  elinizi kolunuzu sallaya sallaya oraya giremezsiniz.  Çocukları görebilmeniz için daha önceden yapılması gereken işlemler var. Yetkili kişilerden izin almanız gerekiyor. Bu kuralları da çocukların güvenliği için koymuşlar elbette.
 
İşte gönüllü çalışması için yapılması gerekenler:
 
GÖNÜLLÜ ÇALIŞMA

 

Gönüllü kişi ve kuruluşlar olarak Kurum ve Kuruluşlarımızda gönüllü çalışma yapmak isteniyorsa;

Başvuru Şekli;

 

İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlükleri ve bağlı kuruluş Müdürlüklerinde hizmet vermek isteyen gönüllü kişiler ve sivil toplum kuruluşları çalışmanın yapılacağı Müdürlüğe dilekçe ile başvururlar. Gönüllülerden;

 

a -İkametgah İlmuhaberi
b -Cumhuriyet Savcılığından alınacak iyi hal belgesi
c -Sağlık Raporu
d -Gönüllü başvuru formu doldurmaları,

istenir.

Bu form ve belgeler çalışmanın yapılacağı Müdürlük tarafından değerlendirilir ve gönüllü kabulü buna göre yapılır.

Gönüllü çalışma yapması uygun görülen kişiler için müdürlük tarafından “kimlik kartı” verilir.

Gönüllülerle işbirliği esasları “Sosyal Hizmet Kuruluşlarında gönüllü kişi ya da kuruluşların gönüllü olarak çalışma esasları hakkında yönerge ile belirlenmiştir.

 

Bircan OĞANKUL
 
15/02/2010
 
Saat: 09.57
Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

Yorumlar kapatıldı.