Feed on
Posts
Comments

Her okuduğum kitap bende derin izler bırakır.

Okumak, düşünmek ve beynimizin süzgecinden geçirerek yeni öğrendiklerimizi kendi yaşantımıza uygulamak hiç de zor olmamalı.

Uzun yıllar önce okuyup kütüphanemde yerini alan bir kitaptan söz etmek istiyorum bugün: ” Cesaretle Yaşamak”. Yazarı; Jean- Louis Servan- Schreıber Nisan 1990 basım ve Altın Kitaplar Yayınevi’nden çıkmış.

Bazı kitaplar vardır insanın yaşamında tam başucu olacak niteliktedir, okursunuz ve daima elinizin altında olsun istersiniz. Benim de başucu kitaplarım vardır. Üstün Dökmen’in; Küçük Şeyler, Özcan Köknel’in; Kişilik, Atalay Yörükoğlu’nun; Çocuk ve Ruh sağlığı; Doğan Cüceloğlu’nun Mış Gibi Yaşamak, Zülfü Livaneli’nin; Mutluluk, Ali Poyrazoğlu’nun; Ödünç Yaşamlar vb. Daha bir sürü var da hepsini bugün yazamayacağım.

Cesaretle Yaşamak adlı kitabın yazarı düşünerek hareket etmeyi seven biri. Zamanı Kullanma Sanatı adında bir başka kitabı daha var ve o kitap da güzeldir. Yazar Cesaretle Yaşamak adlı kitabında daha iyi yaşamak için neler yapılması gerekiyor, bunlara yanıt bulmaya çalışıyor. Yazara göre; çağın kaçınılmaz ve kalıcı değişiklikleri karşısında cesaret en önde gelen gereksinimdir.

Kitaptan; ” Genel anlamda cesaret; ahlak kökenli bir erdemdir, çoğu kez de kahramanlıkla birleşir.”

……………………………………..

Bircan’dan; cesaret, adım atmak demektir, korkmadan, elalem ne der diye düşünmeden, kimsenin sınırlarını ihlal etmeden, kimsenin de kendi sınırlarını ihlal etmesine izin vermeden… Herkes kendi hayatının cesur savaşçılarıdır. Kendi yaşamlarının kahramanlarıdır.

******************************************************************

Kitaptan;” Cesareti ne zafer kazanmak, ne de başkalarına üstünlük sağlamak için kullanıyorum, o benim yalnız kendimin tanığı bulunduğum hayatımı daha iyi yaşamama yardımcı oluyor.”

………………………………………….

………………………………….

Bircan’dan; kimse bize madalya vermeyecek kendi hayatlarımızda cesaretli olduğumuz zaman. Sonuçlarına nasıl ki kendimiz katlanıyorsak; yaptığımız yanlışlardan sonra üzüleceğimiz olaylar yaşamamızda, güzel hamlelerimizden sonra da mutlu olacağımız, sevineceğimiz duygular yaşamamızda sorumluluk sadece bize aittir.

Bu davranışlarımızdan ötürü de ne kimseden üstün olduğumuzu kanıtlamış oluruz, ne de kimseden aşağı olduğumuzu. Kendi hayatımızın en yakın tanığıyızdır o kadar. Böylelikle de kendi yaşamımıza katkı sağlarız.

**************************************************************************

Kitaptan;” Hayat turu, karşıtlıklarla dolu uzun bir serüvendir. Ona iyi bakılırsa her yanında büyük cesaret izleri görülür.”

………………………………..

…………………………….

Bircan’dan; Hayatta her şey var, acı-tatlı anılar, yaşanmışlıklar… Bunlara bakıp ders almak da bizlerin elinde. Hepsi de cesaret örneğidir.

***************************************************************************

Kitaptan; ” Anlayışlı olmak, sezgilerini kullanabilmek, kendini açıklayabilmek, seçmek, gelişmek, yaratıcı olmak, duygularını algılayabilmek daha üst bir basamağa çıkmak demektir.”

……………………………………………..

………………………………………….

Bircan’dan; bize yapılanlara anlayış göstermek her şeyi sineye çekmek anlamına gelmez, karşımızdaki kişilerin de duygu ve düşünceleri olduğunu kabul etmektir. Saygı duymaktır.

Sezgilerimize kulak verdiğimizde başımız çok nadir ağrır.

Gerekli önlemleri aldığımızda, her şeye hazırlıklı olduğumuzda….

Kendimizi doğru anlatabildiğimizde, açıkladığımızda…

Çünkü bizlerin de duygu ve düşünceleri var ve insan olmanın gereği de budur zaten.

Kitapta; ” Var olmak, insanın kendi kişiliğiyle kurduğu gerçek bir diyaloğa dayanır. Bizim zenginliğimizin ve özgürlüğümüzün kaynağı olan bu doğal oluşumun; görüntü ve tepki akımını algılayabilmek için en alt düzeyde de olsa kendi yeteneklerimizi kullanarak gerçekleşmesi gerekmez mi?”

……………………………………………

………………………………………..

………………………………….

Bircan’dan: Var olmanın dayanılmaz hafifliği…

Var olmak; düşünmektir… Var olmak hayatta iz bırakmaktır… Var olmak; kendimizle iyi geçinmek ve kendimizi bilmektir… Var olmak; ne yaşarsak yaşayalım, hayata, diğer karşımıza çıkan insanlara en başta da kendimize karşı dimdik ayakta durmaktır.

Kitaptan; ” Yalnızlıklarından yararlanmayı bilerek, kendi içleriyle çeşitli ilişkiler kurabilenlerin ruhsal yapılarında bir karakter olgunluğu ve huzur düzeni vardır. Bunlar başkalarına güven veren, cezbedici ve çekici özellikleriyle, ender kişilerdir.”

Bircan’dan: Yalnızlık o kadar da korkulacak bir şey değildir. Yalnızlıklarımızı üretkenliğe çevirebilirsek, daha da kıymetli olur. Kendi kendimizle baş başa kalmak, kendimizi ve diğer kişileri, olayları değerlendirmemizde bize çok yardımcı olur. Sessizlikte insanın kafası karışmaz.

 

Bu yazdıklarım sadece beni bağlar. Sizler ne yapmak, nasıl yaşamak istiyorsanız öyle yaparsınız, benim kimseye akıl verme gibi bir niyetim yok. Her zamanki gibi yüreğimden, beynimden, dilimden gelenleri safiyetle burada paylaştım. Yazdıklarıma katılan da olacaktır, kabul etmeyen de… Ben hepinize saygı duyuyorum ve düşüncelerinize hoşgörüyle yaklaşıyorum.

 

Dostça ve hoşça kalın sevgili okurlar.

Bircan

09/02/2016

 

Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

Yorumlar kapatıldı.