Feed on
Posts
Comments
Sevgili Arkadaşlar,
 Adana’da üniversitede bilgisayar öğretmenliği öğrencisi İlker Güney, “Bizim Köyün Çocukları” başlıklı bir proje hazırlamış. Bisikleti ve minik karavanı içinde köpeği SUZİ ile köylere gidecek. İnsan ve hayvanların doğal ortamda özgürlük ve barış içinde yaşayacaklarını bizzat köylere giderek kendisi resimler, yazılar, mektuplar ile toparlayıp, sonra bunları şehirli cocuklara göstermeyi hedefleyen İlker Güney “Hayvanlar terk ettiler kentleri, sanki yalnız başımıza bırakmak istermiş gibi bizleri. Son kalan sadık dostlarımıza da etmediğimiz eziyeti bırakmadık. Kuşları kafeslere, kaplumbağaları cam fanuslara, köpekleri, kedileri, ayıları, maymunları, daha nicelerini hatta ormanlar kralı aslanı bile demir parmaklıklar ardına hapsedip kendimizi özgürlük bekçisi ilan ettik.
Yaşam alanlarımızı ağaçlardan, hayvanlardan, akan derelerden temizledik ki demirden arabalarımızı daha hızlı kullanabilelim, betondan kutularımızı göğü delecek kadar yükseltebilelim, yükseltebilelim ki çocuklarımız ayaklarını toprağa basmasın, ağaçlara tırmanmasın, bir köpeğin başını okşamasın, önlerindeki monitörlerden başka DÜNYA tanımasınlar…
 Bütün bunlara inat bir kuzunun doğduğu o kutsal ana tanıklık eden, kadife derili atların dörtnala koştuğu kırlarda uzanıp, kaplumbağanın çıkardığı hışırtıya kulak veren, gözünü gökyüzünde süzülen göçmen kuşlardan alamayan bu arada dilek tutmayı da ihmal etmeyen, meyveyi dalından yiyip suyu kaynağında içen, hiç unutmadığımız oyunları oynayan BİZİM KÖYÜN ÇOCUKLARI var. Onlarla buluşup aynı pınardan su içmek, aynı ağaca tırmanıp meyve yemek, aynı oyunları oynayıp bütün çocuklarımıza farklı bir dünya olduğunu göstermek için yola çıkıyoruz.” söylemi ile DOHAYKO dan da destek alarak bu gün yola çıktı.
Gençlerin daha çok eğlenmek ve hoşca vakit geçirmeye odaklandıkları günümüzde, bu genç arkadaşın bu idealist çabasına teşekkür ediyoruz. Yolu açık olsun…
Nesrin Çıtırık/ HAYTAP/ DOHAYKO
Kaynak: Paylaşım için Gülsen Özçelik’e teşekkür ederim.
Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

2 Cevaplar to “DOĞAYI VE HAYVANLARI ANLATMAK / YOLUN AÇIK OLSUN , İLKER GÜNEY / NESRİN ÇITIRIK”

  1. timur34 dedi ki:

    Yolun açık olsun İlker Güney, güle güle.

  2. atilla merih aytaç dedi ki:

    mutluluğunuz daim olsun ..:))