Feed on
Posts
Comments

Bazan davetsiz misafirler gelirler ve bir anda hayatlarımızın içine dalıverirler. Kimi davetsiz misafir üzer bizleri, kimisi ise mutluluktan deli eder.:))

Şaşırırız yapacaklarımızı, ikram edeceklerimizi! Gelişlerinden mutlu olduklarımız karşısında.

Kimi misafir de gelişlerinde bile hayır olmayanlardır! Gidişleri bizler için büyük iyilik olan…

Köydeki bahçeli eve yavru köpek almayı düşünüyorduk uzun zamandır. Alırken mutlaka barınaktan alacaktık. Oradan iki can kurtarmak için.

Bazan kısmetten öteye gidilmiyor işte. Hayatın bize ne getireceği belli olmuyor sabahın ilk ışıklarıyla uyandığımızda.

Komşumuz Hüseyin ot biçmeğe gittiğinde eşiyle birlikte bir amcaya rastlamışlar. Köpeği doğum yapmış ve sütten kesme zamanı gelmiş, fakat yavrular halen annelerini emmeyi sürdürüyorlarmış yiyecek bulmakta zorlandıkları için. Yaşlı adamın hepsine bakacak gücü yokmuş. Ovada annelerine zor bakıyormuş kıt kanaat kazandığıyla.

Bizim komşularımız da iyi yüreklidir. Acımışlar ve hem yavruları, hem amcayı, hem de anne köpeği kurtarmak için iki yavruyu bizim için almışlar.

Bize yavru köpek bulduklarını söylediklerinde ne diyeyim önce ” barınaktan alacaktık, şimdi ne olacak? ” diye düşündüm. Sonradan da iki hayat kurtarmak değil miydi niyetim? Öyleyse ha barınaktan almışım, ha ovada akıbetinin ne olacağı bilinmeyen iki yavruyu kurtarmışım diye düşünüp içime su serptim.

Bir dişi bir erkek olan yavrular çok mahzundu. Dişi olan bağırıp duruyormuş komşumuz Hüseyin ve Hacer’lerin evinde. Erkek olansa daha mahzun olarak duvar dibine sinmiş olarak gördük onları Metin ile almağa gittiğimizde.

Biz yanlarına gittiğimizde ne dişi, ne erkek yavru köpek yadırgamadılar. Sanki kırk yıldır tanıyor gibiydik birbirimizi. Görür görmez oluşan aşk işte..:)))

Bahçeye getirdik. Metin’in arkadaşı Sezai Bey alacağımız köpek yavrularına çok güzel, nerdeyse salon salomonje diye tabir edilecek şekilde bir kulübe yapmıştı günler öncesinden. Başlarını sokacak dört duvar bir evleri vardı yani.:)))

İsimlerini önce Kısmet ve Şanslı diye koyduk. Neye niyet neye kısmet misali. Bir de bize geldikleri için şanslı oldukları için. Evet abartmıyorum ve de kendimizi övmüyorum, doğruyu söylüyorum bize rastladıkları için çok şanslılar ikisi de. Veteriner kontrolleri, aşıları yapılacak, oyuncakları ve gıdaları özenle seçilecek.

Bizdeki kediler de çok şanslı ve hayatlarından çok memnunlar. Bizler de onları çok seviyoruz. Ailenin bireyleri olarak kabul görüyor her biri.:))

Tek korkum kedilerimizle araları nasıl olacak endişesi. İnşallah iyi geçinirler.

İlk başlarda yavrular içgüdüsel olarak kedilerimiz; Pençe ve Neskafe’yi gördüklerinde hemen atağa kalkıp bağırıyorlardı onlara. Tabii bizim kediler de korkarak ve de eve girerken gizlenerek kendilerini kurtarıyorlardı. Şimdi kediler çok rahatlar, alıştılar artık onlara. Bahçeyi birlikte kullanacaklarını öğrendiler. Önceleri” nerden çıktı bu köpekler şimdi?” demiş olabilirler.:)))

Şu an isimleri Gölge ve Güneş.

Erkek; Gölge, dişi; Güneş.

Hoşgeldiniz canlarım evinize. Hoşgeldiniz. Sefalar getirdiniz.

Bircan OĞANKUL

20/10/2012

Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

1 Cevap to “DAVETSİZ MİSAFİRLER! – Bircan OĞANKUL”

  1. serkan dedi ki:

    hoş gelmişler Gölge ve Güneş. barınaktan ya da sokaktan veya başka bir yerden bir başka canlının hayatını kurtarmak, aynı şey. iyi yapmışsınız. sonuçta iki can sıcak bir yuvaya kavuşmuş.