Feed on
Posts
Comments

Kitaplar en yakın arkadaşım olmuştur her zaman ve her yaşımda.

Dostlarımdan birinin gönderdiği ” Bütün Dünya” Dergi sayılarından ve beraberinde birkaç kitap, şu sıralar kitapsız kalmamamı sağladı.

Boş vakitlerinde kitap okuyanlardan değil, kitap okumak için mutlaka zaman yaratanlardanım. Ayrıca boş vakti olmayanlardanım!

 

Atatürk’ün özdeyişlerini uzun yıllardır bir araya getirmek için çalışan, derleyen değerli ağabeyim Gazi GÜDER, Bütün Dünya Dergisi’ndeki köşesinin varlığını haberdar etmek için dergilerin bazı sayılarından bana da gönderdi.

Bütün Dünya Dergisi, Başkent Üniversitesi Kültür Yayını olan kaliteli bir dergi.

 

Dergiyle tanışmam uzun yıllar öncesine dayanıyor aslında. 2002 yılında gönüllü olarak kurduğum ve işletmeciliğini yaptığım TEDAŞ- TEİAŞ KÜTÜPHANESİ’ne kaynak kitap edinmeye çalıştığım zamanda tanıştım ilk olarak.

Dergide yazan birbirinden değerli yazarlar var. En başta sayın Mete AKYOL ve sürekli yazarlar kısmında sayın Sadi BÜLBÜL’ü sayabilirim. ( Sadi Bey’le 2005 yılında tanışma fırsatı bulmuştum. Kendisiyle tanışma öykümüz de başlı başına yazılacak bir makale konusudur.)

 

Dergiye değerli ağabeyim Gazi GÜDER de katılınca derginin değeri bir kat daha arttı gözümde, yüreğimde.

 

Son birkaç ayda yaşadığım olaylar ve başıma gelenler içinde en güzeli diyebileceğim olay; bu dergiyle tekrar karşılaşmamdır.

Dergiyi elime aldıktan sonra tek tek her yazarın köşesini ve yazılarını okudum. Etkilenmemek, ders almamak, yeni yeni bilgiler edinmemek, geçmişle ilgili öğretilenlere yenilerini eklememek mümkün değil. Her sayfası okyanus kadar derin! Her yazının içeriği ince bir ders.

2015/12.sayısında sayın Mete AKYOL’un yazısı, tüm umudunu yitirmişlere, yitirmek üzere olanlara bir ders niteliğinde…

Dergiden;

” Bugün muhtaç olduğumuz kudret, yüreklerimizdeki sağlam umutta mevcuttur…”

 

     ” Bugün ve …. Her dara düştüğümüzde….” Mete Akyol

* * *

Umudunuzu yok etmeyin, yok ettirmeyin!

Öyle olaylar yaşarız  bazan her şey ters gider. Her şey üst üste gelir. Olayların üzerinize gelmesi yetmezmiş gibi bir de insanlar üstünüze gelir. Tüm yaşam enerjinizi adeta sizden çalarlar.

 

Güçlüyseniz, sağlam bir duruşunuz varsa; hiç kimse ve hiçbir şey sizi etkileyemez, yıkamaz!

 

Dergiden;

” Günümüzün demokrasi dünyasında sahnelenen beklenmedik inişler ve çıkışlar karşısında ne yapacağını bilemeyen kişiler için Sisyphos, hiçbir zaman ‘ yıpratılamayan ve hiçbir zaman yenilgiye uğratılamayan sağlam umudu’yla canlı bir örnek oluşturmaktadır.” Mete Akyol.

   (Alıntı, Bütün Dünya Dergisi 23/11/2015, 12. sayı, sayfa: 3)

* * *

 

Hayatlarımızdaki inişler ve çıkışlar mutlaka olacaktır. Hayatla yaptığımız maçlarda bazan galip gelebilir, bazan mağlup olabilir, bazan da berabere kalabiliriz. Maçlara çıkmamak olmaz! Hükmen mağlup olmak istemiyorsak…

 

Yaşamda hiçbir şey tesadüfi değildir. Bütün Dünya Dergisi’nin şu sıralar yaşadıklarımın ardından tekrar karşıma çıkması… Dergide yayınlanan yazı…

 

Sisyphos’un kulağıma fısıldadıklarını duyabiliyorum!

Sayın Mete AKYOL’un kaleme aldığı yazının anafikrini iyi okuyabildiğimi düşünüyorum.

Ben, kendi payıma almam gereken dersi aldım.

 

Teşekkür ederim Sisyphos….

 

Teşekkür ederim sayın Mete AKYOL…

 

Teşekkür ederim değerli ağabeyim Gazi GÜDER.

 

( Bütün Dünya Dergisi’ne abone olabilir, dergideki yazarları ve yazılarını kısacası hayatı ıskalamamış olursunuz. Kendinize ve sevdiklerinize hem ödül, hem de en güzel hediyeyi vermiş olursunuz.)

 

 

Bircan

12/02/2016

 

 

 

Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

Yorumlar kapatıldı.