Feed on
Posts
Comments
Dün kızımızın okulunda biz ebeveynler için, eğitici bir çalışma vardı.
Kendini geliştirme konusunda özenli bir birey olduğumdan, toplantıyı kaçırmadım ve seminer salonundaki koltuklardan birinde  yerimi aldım.
Uzman kişinin anlattıkları gerçekten de biz anne ve babalar için yararlı bilgilerdi.
Ergenliğe adım atmış çocuklarımıza nasıl davranacağımızı, onlara göstereceğimiz sabır ve hoşgörü konusunda neler yapmamız gerektiğini ve bu dönemi nasıl kolay bir şekilde atlatabileceğimizin yönergeleri vardı söylenenlerde.
 
Kimi anne ve babalar yaşadıkları deneyimleri paylaştılar, orada bulunan diğer anne ve babalara aynı sorunla karşılaştıklarında uygulanması gereken çözümler konusunda yol gösterici oldular anlattıklarıyla….
Ben de ergenlerin yaşadığı o dönemi ve onlardaki ruh hallerini mevsimlere benzettim. Mevsimlerde görülen değişiklik gibi, ergenlerimizde de değişiklikler oluyor. Zaman zaman en olmadık yerde kış mevsimindeki gibi yağışlarla karşımıza geliyorlar. Gözyaşları sel olup akıyor bazı durumlar yaşadığında…
Kimi zaman da sert rüzgârların yer aldığı sonbahar olup günlerini geçiriyorlar. Sorunları bazen büyütüp, bazen de hiçbir şey yokmuş gibi davarnıyorlar.
Mutlu günlerindeyse ilkbahar gibi olup, çiçek açıyor iç dünyalarındaki tarlalar !
Bazı bazı da bunaltan sıcakların barındığı sıcak yaz günlerini yaşıyorlar bedenlerinin içinde.
Bize düşense;
–  Onları, öncelikle koşulsuz sevdiğimizi kendilerine hissettirelim. Sevginin yerine başka şeyleri koymayalım, koymalarına da izin vermeyelim. Örneğin çalışan ebeveynlersek, onlara mutlaka zaman ayırmayı ihmal etmeyelim. Ayıramadığımız zamanın yerine onlara para vererek, yanlış mesajlar vermeyelim. Sevgi satılık değildir ve yerine hiçbir şey konulamaz.
 – Empati yapalım. Kendimizi, ergenliğe girmiş çocuğumuzun yerine koyalım ve neler hissedebileceğini anlamaya çalışalım.
 – Eleştirmek yerine yaptığı olumlu bir davranışı takdir ettiğimizi gösterelim. Bunu dile getirelim.
  – Kıyaslama yapmayalım. Kardeşler arasında dahi birbirlerini incitecek kıyaslamalar yapmamız onları hem dünyaya, hem kardeşine, hem de diğer insanlara karşı nefret tohumları ekmemize neden olacaktır.
  – Onları dinleyelim. Bizlere bir şey anlatmaya çalıştıklarında, sözlerini kesmeden, dikkatlice onları dinlememiz; kendilerini önemsediğimizi kanıtlayacaktır ve bize olan güvenleri artacaktır.
   – Sınırlarımızı belirleyelim ve koyduğumuz yasakların delinmesine izin vermeyelim. İstikrarlı olalım. Bizler koyduğumuz kuralların arkasında olup, kurallarımızın çiğnenmesine izn vermezsek, çocuklarımızın da bocalamalarının önüne geçmiş oluruz.
   – Anne ve baba olarak ortak karara varalım ve birimizin dediğini diğeri hiçe saymasın ki çocuklarımız biz ebeveynleri, birbirimize karşı kullanmasınlar.
   – Cep telefonu ve bilgisayar kullanımlarında dikkatli olmaları konusunda çocuklarımızı uyaralım.  Tanımadıkları kişilerle görüşmelerinin zararlarını, başlarına gelebilecek kötü olayları onları diğer tüm insanlara düşman etmeden, yalnızca tedbirli olmanın can güvenliklerini sağlayacağını anlatalım.
   – İnternet için aile şifreleri edinelim ve her siteye giriş yapmalarının önüne geçelim.
   – Birbirleriyle bilgisayar ortamında yazışırlarken; Türkçe kelimeler kullanmalarının doğruluğunu anlatalım ve Güzel Türkçemizi katletmelerine izin vermeyelim.
   –   Onlarla konuşurken; Sen Diliyle değil, Ben Diliyle konuşalım.
Sen Diline örnek: ”Sen zaten hep böyle pasaklısın ve odan her zaman dağınık.
Ben Diline örnek: Odanı toplamadığın zamanlarda, çok üzülüyorum. Toparlayıp sana yardımcı olmaya çalışırken de yoruluyorum. Yardımına ihtiyacım var.”
   – Öğüt veren değil, örnek olan anne babalar olalım.
  Çocuklar bizim çocuklarımız. Onları bizden başkası, bizler gibi koruyup, gözetemez.
  Onları bizden başka kimse; BİZDEN ÇOK SEVEMEZ….
Bircan OĞANKUL
13/11/2009
Saat: 11.07
Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

Yorumlar kapatıldı.