Feed on
Posts
Comments

Bir uçan kuş varmış. Bir başka uçan kuşu çok seviyormuş. Ama yorgun kanatları varmış birinci uçan kuşun. Çok uçmuş zamanında… Şimdi çok yorgunmuş.

 

Sevdiği kuş da devamlı uçuyormuş. Neden? Çünkü aşık olduğu kuş göçmen kuşmuş. Kavuşmaları hayalmiş.

 

Birinci kuş çok uçmuş sevdiği ikinci kuşun peşinden, yine de uçacakmış eğer sevdiği kuş da onun sevdiği kadar onu sevseymiş. Fakat sevmiyormuş. Birinci kuş bunu anladığında çok geçmiş zaman. Denizler, okyanuslar aşmış sevdiği kuşun peşinden. Diğer kuş uçmuş uçmuş ve bizim sevdalı kuşumuzun kanatları daha da çok yorulmuş. Ve dinlenmek için bir ağacın dalına konmuş. Bir de ne görsün? Sevdiği kuş…. Peşinden günlerce uçtuğu kuş….. Bir başka kuşun yaptığı yuvada keyif yapıyormuş.

 

Oracıkta vermiş kararını bizim sevdalı kuşumuz; hemen uçmayı bırakmış o gün. Yürümeyi seçmiş. Kader ağlarını işte o zaman örmüş…… Bizim kuşu yürürken gören tehlikeli düşmanlarından biri…… Neyse bu senaryoyu tutmadım. Devamını getirmiyeyim. Ben, mutlu sonları severim. O yüzden tekrardan yazıyorum bizim kuşun sevdasını.:)))) O ağaç dalında gördüklerinden itibaren.

 

Bizim kuşu görmüş diğer kuş. Yanına çağırmış ve tanıştırmış onu yuvadaki diğer kuşla. Diğer kuş meğer kuşun annesiymiş. Sevdalı kuşu peşinden mahsus uçurup durmuş. Annesiyle tanıştırmak için.

 

O yuvanın içinde anne kuş ve bizim sevdalı kuşumuz ile sevdalandığı kuş, birlikte yaşamış uzun yıllar boyunca. Göçmen kuş, göçmeyi bırakmış tabiatına aykırı da olsa bu durum.Hem de çok mutlu olmuşlar. Sevdalarının meyvesi olan yavrularıyla hayatlarını cennete çevirmişler.

 

Gelin kaynana sorunları olmamış bu yuvada. Hani bazıları, bazılarını küçümsemek için ;” kuş beyinli” derler ya tartışmalarında… Bu kuş beyinli kuşlarımız, nasıl da iyi geçinmişler başkalarına inat. Onların yuvalarında boşanma olmamış. Çünkü yuvayı dişi kuş yaparmış ya hani… İşte o yüzden bizim dişi kuş, biz insanlar gibi geçimsiz değilmiş. Saygıda, hürmette kusur yapmamış ve eşini çok sevdiği için de onu mutlu eden her şeyi yapmış. Annesine saygı göstermiş, eşine diklenmemiş, dişiliğini eşine karşı kışkırtmak için ya da ceza vermek için kullanmamış.

 

Eşi de çok mutlu olmuş dişi kuşun bu yaptıklarından. Mutlu olduğu için de o da eşini mutlu etmek için çabalamış hayatı boyunca. Mutluluğun asıl sırrı buradaymış. Karşılıklı mutlu olmak için, önce karşındakini mutlu edecekmişsin….

 

Ne dersiniz? Bu bir masal dahi olsa kendimize kıssadan hisse çıkartsak fena mı olur?

 

 

Sevgilerimle….

 

Bircan OĞANKUL

 

24 /11/2009

 

Saat: 11.41

 

Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

1 Cevap to “BİR KUŞ MASALI !! – Bircan OĞANKUL”

 1. SEYİT AHMET YILDIZ dedi ki:

  Evet……
  Gerçekten olağanüstü bir masal;
  Özzelikle insanlara değer vermek, sevmek, ailesiyle olsun sevdikleriyle olsun mutlu ve huzurlu bir yaşamanın yolu bence artık maddiyata dayanıyor. Demek istediğim o eski değerler, eski sevgiler bir kağıt parçası (para) yüzünden hayal olmuş gibi.
  Dikkat ederseniz bu sevdalı kuşumuz sevgisi uğruna o minik kanatlarıyla kilometrelerce yol katetmiş.
  Yani yaşadığımız bu devirde, bu gibi örnekleri insanlarda rastlamak mümkün değil gibi. tabi bu benim düşüncem umarım yanılıyorumdur.
  Biz insanlar olarak gelin bu minik kuşu örnek alarak yeni ve tertemiz bir nesil, tertemiz bir toplum oluşturmaya ne dersiniz.
  Şimdiden teşekkürler………..