Feed on
Posts
Comments

” Otuz yaşa mektuplar” adlı kitaptan, sayın Nilgün Belgün tarafından haberim oldu. Katıldığı bir televizyon programında; o kitaptan ve kitap içinde kalemi eline alan birkaç isimden sözetti.

Kitap, hemen ilgimi çekti. O anda, satın alacağım kitaplar listeme adını kaydettim.

Sigara içmediğim için eşim Metin’le uzun yıllar önce bir anlaşma yapmıştık.:)) Öyle yazılı, evlilik anlaşmalarından değildi yaptığımız anlaşma. Sözel bir anlaşmaydı. Kelimelere dökülmüş ya da dökülmemiş önemli olmadı hiçbir zaman.

Metin sevgili eşim, beni kitap konusunda her zaman desteklemiştir. Emekli maaşım bağlanmadan önce sponsorluğunu başarıyla yürütmüştür.:))

” Otuz yaşa mektuplar” adlı kitabı elime alır almaz müptelası oldum. Kitabın içinde 45 değerli ve farklı mesleklerdeki kişilerin kendi otuz yaşlarına ve bugünün gençlerine mesaj olarak yazdıkları mektuplar var. O mektupların her biri bizlere yaşam- yol haritamızda, kılavuz olacak nitelikte.

Kimler yok ki?

Devlet sanatçısı, Tiyatro ve Sinema oyuncusu, Yazar; Ali Poyrazoğlu,

Prof. Dr.; Cengiz Kuday,

Yazar; Cüneyt Ülsever,

Müzisyen, Müzik Eseri Sahipleri Grubu Başkanı; Garo Mafyan,

Aynı zamanda kitabın da yazarı olan; Meri İstiroti,

Tiyatro, Sinema, Televizyon Sanatçısı; Nilgün Belgün,

Sinema Sanatçısı Hülya Koçyiğit,

İşadamı; İbrahim Kefeli,

Fotoğraf Sanatçısı; İzzet Keribar,

Avukat; Bahar Cengiz…… ve daha her biri kendi alanında başarılı otuz beş kişi. Toplam kırk beş değerli insan, biraraya gelmiş ve yaşanmışlıklarını, mesleki ve sosyal anılarının bir kısmını bizlerle paylaşmış.

Mektupları birer birer okumaya başladığımda, çok etkilendim. Mektupların sahipleri kendi hayatlarında yaptıkları güzel işleri, mesleklerinde aldıkları hatalı ve başarılı kararları açık yüreklilikle kaleme almışlar.

Kendi yaşadıkları tecrübeleri okuyuculara aktarırken, çizdikleri yol haritaları eminim birçok gence ışık olacaktır.

Son olarak şunu diyebilirim; ‘ okuduğum o mektuplardan kendime paylar çıkarttım, dersler aldım. Farkındalığım arttı.

Darısı, tüm bu kitabı okuyanların başına.

Not: Kitabın geliri, tıp alanında okuyan ve yardıma ihtiyacı olan çocuklara burs olarak dağıtılacaktır.

Bircan OĞANKUL

05/05/2012

Saat: 11.46

Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

5 Cevaplar to “BİR KİTAP: – OTUZ YAŞA MEKTUPLAR – Meri İSTİROTİ”

 1. yılmaz gürler dedi ki:

  sevgili bircan merhaba;

  bir yandan yazını okuyor bir yandan da cümlelerine eşlik ederek düşünüyordum; acaba! bircan kitabı okudu mu ondan ister okurum diye.. yazının son satırına geldim, not yazmışsın..tıp alanında okuyan ve yardıma ihtiyacı olan çocuklara burs olarak dağıtılacaktır. diyerek.. ve ben şimdi düşüncemden vazgeçtim.. istemiyorum kitabı, şartlarımı zorlayıp alacağım.. canımsın..sana ve eski Sponsorun abilerin en güzel yüreklisine ve yeğenlerime canı gönülden selamlarımı gönderiyor sizleri çok sevdiğimi belirtmek istiyorum..hoşlukla..

 2. Bircan OĞANKUL dedi ki:

  Sevgili dostum Yılmaz merhaba,

  çok iyi edersin. Paylaşmayı çok severim ama bu kitabın geliri okumak isteyen ve kısıtlı bütçeye sahip olan gençlerimize ve ailelerine yardımcı olacağı için senin de dediğin ve yapacağın gibi hepimiz satın alıp okusak ve hediye olarak bu kitabı alıp sevdiklerimize versek ne güzel olur.

  Sen bu kitabı tüm arkadaşlarına can-ı gönülden önerebilirsin. Ben okuyorum harika bir kitap. Özel günleri ticari güne dönüştürenlere de seslenmek istiyorum bu arada tüm özel günlerinizde lütfen illa ki hediye alacaksanız birbirinize; kitap alın. Önümüzde anneler günü var örneğin. Kitabı alın, hem siz okuyun hem annenize verin okusun.

  Kitap alın, kitap verin. Ekonomiye can verin. Gençlere destek olun.

  Sevgili Yılmaz bir kitap alacağın oldu şimdiden.:))) Bir başka kitabı alıp sana göndereceğim.

  Sponsor ağbinin de sana selamı var.

  Sevgiler

 3. nil dedi ki:

  kitabı çok merak ettim. anneler günü için anneme alacağım. önce kendim okuyacağım.paylaştığınız için teşekkürler

 4. atilla merih aytaç dedi ki:

  eskiden olsaydı okullara alıp dağıtırdık .:((

 5. Bircan OĞANKUL dedi ki:

  Eskisi gibi büyük çaplı yapamasak da küçük oranda bir şeyler yapabiliriz. Hediye alacağımız zaman; bu bence evlilik hediyesi de olabilir, ev hediyesi de olabilir, doğum hediyesi de olabilir adı geçen kitabı alıp, hediye etmek çok yerinde bir davranış olacaktır emin ol değerli ağabeyim.( Senin de yüreğinin ne kadar engin ve yardımsever olduğunu çok iyi biliyorum.)

  Kitabın kıymetini bilenler asla şöyle düşünmeyeceklerdir: ” şuna bak ya bana hediye diye kitap getirmiş. Üstelik içinde yaşanmışlıkların olduğu ve derslerin alındığı tavsiyeler var. Kimseden akıl alacak değilim.”

  Kitabı okurken, çeşitli meslek dallarındaki insanların da önce insan olduklarını görüyoruz. Onların da kimi hataları, kimi başarıları var. Bunları paylaşmışlar ki kendi hayat hikayeleri, kariyerlerindeki mücadele onlara neler yaşatmış, neleri alıp götürmüş onlardan, neleri katmış kendi anı hazinelerine tüm bunlara tanıklık ediyoruz birebir onlarla aynı zamanda yaşamış gibi.

  Bence her birimiz kendi mali gücümüze göre birer ikişer bu kitaptan alıp çevremizdeki kişilere versek, o kişilerin hayatlarında mutlaka bir şeyleri ya değiştiririz ya da kendilerine dair ne yapacaklarına yön göstermede yardımcı olabiliriz. Tıpkı o mektupları açık yüreklilikle yazan kişiler gibi.

  Kitabı burada daha fazla anlatıp çekiciliğini bozmak istemiyorum. Ben çok değerli bir pusula gibi görüyorum bu kitabı. Aldığınıza pişman olmayacaksınız. Çok sayıda alamayabiliriz, ama bu bloğu okuyup kitabı merak edenlerin alması bile yüzbinleri bulur inanın. Ziyaretçi sayımız azımsanmayacak sayıda.

  Gündelik hayatta nerelere para harcanmıyor ki, bu kitabı alıp beğenmeyen çıksa bile sonuçta burslu okuyacak bir çocuğa yardımcı olmuş olacak. Bunun da keyfi ve vicdani yanı ağır basar bence.

  Haydi sevgili dostlar pamuk eller cebe! :)))

  Hepinizin samimiyetine güveniyorum. Sigara içen dostlarım; hem kendi sağlığımıza zarar vermeyelim, hem de bizden başkalarının da var olduklarını hatırlayalım ve küçük bir şey yapalım onlar için.. Tek bir kitap alalım bugün bir sigara paketi yerine.

  Hepinizi seviyorum.

  Sevgiler