Feed on
Posts
Comments

BERGAMA

 

 

Dünyanın en dik tiyatrosu Bergama’dadır.

Hristiyanlığın ilk yedi kilisesindan biri olan Bazilika Bergama’dadır.

Deriden kağıt (parşömen) yapılan ilk şehir Bergama’dır.

Antik tarihin en büyük kütüphanesi Bergama’dadır. Fakat parşömenden kitaplar Mısır egemenliğinde önce İskenderiye Kütüphanesine taşındı. Büyük İskenderiye yangınında yok oldular..(

 

Dünyanın ilk ruhsal tedavi merkezi (Asklepion) Bergama’dadır.

Bergamadaki Asklepion’un MÖ 4. yyda kurulduğu sanılmaktadır. MS 5. yya kadar ünlü bir tedavi merkezi olarak çalışmıştır.

Hastalar iki yanında dükkanların bulunduğu kutsal yoldan yürüyerek anıtsal kapıya gelir, kutsal sudan içer, yıkanır, temizlenir ve tedavisine başlanırdı.

“Ölümün girmesi yasaktır” yazan kapıda Asklepios için yılanlı bir sunak taşı vardı.

  • Ölümün girmesi yasak olduğu için ne çok yaşlı, ne de doğum yapacak bayanlar tapınağa kabul edilirlerdi. 
  • Bu yılan daha sonra 2 adet olarak Tıp sembolü “Caduceus” olmuştur.

Asklepion’un kütüphanesinde hastaların okuması için kitaplar vardı. Asklpepion’da ayrıca bir tapınak (tabii ki Asklepios için) ve 3500 kişilik bir tiyatro da vardı.

Hastalar şifalı sudan içer, yıkanır, çamur banyolarına girer, bitkisel ilaçlar, müzik ve telkinle şifa bulmaya çalışırdı. Telkin için uyku odaları kullanılırdı.

Kötü havalarda şifalı suya gidebilmeleri için bir tünel yapılması bile düşünülmüştü. Bu tünel aynı  zamanda üst deliklerden telkin yapılması amacıyla da kullanılıyordu.

Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

Yorumlar kapatıldı.