Feed on
Posts
Comments

Fotoğraf0343

 

 

 

Kendimi sezonluk işçi gibi görüyorum.

Her zaman üretken, her zaman çalışkan biri olarak hem cebim, hem keyfim azar azar da olsa yerinde! ne demek bu? Açıklayayım.
Boş durmayı sevmeyen ve de bunu beceremeyen kişiliğe sahibim. Dolayısıyla  beynim sürekli yeni projelerle karşıma sürprizler çıkarıyor. Çalışıyorum. Üretiyorum. Emeğimin karşılığını alıyorum. Yaptığım güzel işlerle kendim memnun, çevrem memnun.
Kışın şal, banyo lifleri örüyorum. Onları nakde çeviriyorum. İlerde Alzheimer (Alzaymır) unutkanlık hastalığı olur muyum bilemem ama beynime küçüklüğümden beri jimnastik yaptırdığım bir gerçek. İşleyen demir ışıldar örneği gibi…Doktorların da önerdiği bu zaten. Beyni çalıştırıcı işler yapmak. Bulmaca çözmek, örgü örmek vb. Ben bunları hep yapıyordum, yapmaya da devam ediyorum. Gelecek ne getirir beraberinde şimdiden bilmiyorum. Bildiğim gerçek ise bedenen, beynen çalışmayı çok seviyorum. Kendi sağlığım için elimden geleni yapıyorum.
Kışın şallar, banyo lifleri örmek, yazın tarhana, salça, kışlık ürünleri hazırlamak hem aile ekonomisine katkı sağlıyor, hem de üretime katkıda bulunduğum için huzur ve mutluluk veriyor bana. Her sezon yapacak iyi bir şeylerim var benim.
Tarhana, salça ve kışlık ürünleri hazırlamak için malzemeleri bizim bahçeli evimizin bereketli topraklarından elde ediyoruz. İlaçsız, hormonsuz olarak ürettiğimiz, domatesler, biberler, patlıcanlar, bamyalar, börülceler, fasulyeler, bezelyeler, salatalıklar, dolmalık biberler evimizin ihtiyaçlarını da yakın çevremizin ihtiyaçlarını da karşılamaya yetiyor. Dostlarla paylaşılan bu ürünler daha da çoğalıyor.
Kendi ürettiğimiz ürünleri güvenerek tüketmek ayrı bir keyif. Dilerim herkes en azından kendi tüketeceği sebzeleri yetiştirme şansına bir gün sahip olur.
Önceki gün tarhana yapımını bitirdim. Salça ve diğer kışlık ürünleri ise hazırlamaya devam ediyorum. Toprağımız ürünleri verdiği müddetçe. Her sebzenin zamanı var bildiğiniz gibi. Yeni sebzelerin ekim zamanına kadar elimizdeki sebzeleri değerlendirmeye devam ediyoruz.
Kendimi bir fabrikada çalışır gibi hissediyorum. Çeşitli bölümler var bu fabrikada.:)))
Tarhana departmanı, salça departmanı, sebze stoklama departmanı.
Tüm ürünleri tarladan toplaya ailemizden iki kişi var. Ben toplama işlemine karışmıyorum çoğu zaman. :)) Benim görevim farklı. Daha doğrusu görevlerim diye yazmalıyım. Nasıl mı?
Tarhana için domatesleri kırmızı salçalık biberler tarladan toplanıp bana getiriliyor. Ben de onları tek tek yıkayıp, doğruyor, pişiriyor, tarhanaya katılacak diğer malzemelerle bir araya getiriyor, yoğuruyor, hamur haline getiriyor, daha sonra o hamurları el kadar büyüklükte parçalara ayırıyor, kurumaya bırakıyor, sonra onları daha ufak parçalara ayırıyor ( tüm bunları kendi ellerimle yapıyorum, herhangi bir makineden yardım almadan), en sonunda mutfak robotumda geçiriyor, robotun çektiklerini elekten geçirip daha ince hale getiriyor ve en sonunda ambalajlıyorum.:)))
Tarhana yapımını, salça yapımını, kışlık ürünleri hazırlama aşamalarını bir başka yazımda tek tek ayrıntılı olarak yazacağım. Onu bir başka yazımda bulabilirsiniz.
Görüldüğü gibi fabrika benzetmem yerinde bir benzetme. Ben de fabrikanın departmanlarında çalışan tek kişilik orduyum.:)))
Tüm ürünleri satışa sunmak için bir de pazarlama departmanı olmalı tabi. Bu pazarlama departmanının sorumlusu ve tek kişilik ordu da sevgili görümcem Yasemin. :)))  Sağolsun bana çok yardımcı oluyor bu konuda .kendisinin çeşitli günleri var arkadaşlarıyla, komşularıyla. Altın günü, kahve günü vb. Gün işi bana uymasa da bu konuda farklı görüşe sahip olsam da yararları da varmış işte :)) Kendim gitmiyorum o günlere, ama ürettiklerim gidiyor.:)))
Hanımlara tavsiyem üretkenliği ellerinden bırakmamaları. Hem kendilerine, hem çevrelerine faydalı olduklarını bilmek huzur verir onlara.
Evlerinin ekonomilerine katkı sağlamak, eşlerine destek, çocuklarına örnek olmak bambaşka bir mutluluk kaynağı.
Hayattan zevk almanın yolu üretmekten geçer.
Bircan OĞANKUL
02/09/2013
Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

Yorumlar kapatıldı.