Feed on
Posts
Comments

9 Günlük bayram tatilinde barınaklardaki hayvanların aç ve susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu konusunda hayvan severleri uyaran HAYTAP/DOHAYKO, bir duyuru yayınladı. HAYTAP/DOHAYKO’nun duyurusu şöyle:

Bayramdaki 9 günlük tatilde, Türkiye’nin her yerindeki belediye sahipsiz hayvan bakımevlerindeki onbinlerce köpek aç ve susuz bırakılacak.
Bakımevi veteriner hekimleri ve personel, aile ve akrabaları ile bayram kutlarken, o canlar bir lokma yemeğe bir yudum suya hasret ölecekler.

Ulaşabildiğimiz tüm ilgili kuruluşlara ve basına, İNSANLARIN BAYRAMI HAYVANLARIN FELAKETİ olmasın mesaji ile uyarı ve dikkat çekme için yazılar yazdık, basında da çıkarmaya çalışıyoruz.

Bu çalışmayı desteklemesi açısından bayramın 3. günü saat 13.00 de bütün yurtta eşzamanlı olarak belediye bakımevlerinde CAN DOSTLARI BULUŞMASI ile, belediye veteriner hekimleri, il çevre müdürlüğü görevlileri, Veteriner Hekimler Oda mensupları, belediye yetkililerini de davet ederek BAKIMEVLERİNE ZİYARETTE bulunulmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Gruplarda ve paylaşım sitelerinde onbinlerce hayvan sever arkadaşımız, duyarlı insanlar var. Bu arkadaşlarımızın dörtte biri bile bu ziyarete katılsa, bayramın 3. günü Saat 13.00 te yüzlerce arkadaşımız bakımevlerinde ağzi dili olmayan hayvanlarımızı ziyaret etmiş olacak.
Hayvanların doyması belediye veteriner hekimlerinin umurunda değil. Eğer uğraşıp konuya dikkat çekmezsek, onların aç kalmasına seyirci kalmış olacağız.

DOHAYKO İzmir Temsilcisi ve eylem söylem grubu sözcüsü ŞULE BAYLAN bu ziyareti ülke çapında organize edecek.
Lütfen herkes bulunduğu yerde veya yakın şehirlerdeki hangi bakımevlerine ziyaret yapacağı konusunda ŞULE HANIM’a yazarsa iyi olur.

Bakımevi ziyaretinin yanında, ORMANLARA da aynı tarih ve saatte gidilmesi kamuoyunun dikkatini bu soruna çekmesi açısından çok iyi olur.

EVET, KiMLER BAYRAMDA TEL KAFESLER ARKASINDAKI HAPİS CANLARA ZIYARETE GİDECEK?

Selam ve sevgilerimle

Nesrin Çıtırık/ HAYTAP/ DOHAYKO

http://www.gundemmersin.com/haberdetay.asp?ID=2082

Yazar :

1967 İzmir doğumlu. İşletme Fakültesi( Muh.- Finans) mezunu. Doğayı, tüm canlıları seven. 25 yıldır yaşadıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini ve düşüncelerini yazıya döken. Sosyal işlerde yer almaktan mutluluk duyan biriyim.

Yazarın websitesiYa

1 Cevap to “BARINAK HAYVANLARININ ÇIĞLIĞI :'' Sizin Bayramınız Bizim Felaketimiz Olmasın! ''”

 1. Bircan OĞANKUL dedi ki:

  Merhaba sevgili dostlar.

  Bayram geliyor. Bayramda büyüklerimizi ziyaret edeceğiz. Onların gönüllerini alacağız. Ellerini öpüp hayır dualarını alacağız. Anne ve babaları yaşayanlar, çok şanslılar. Onlar bu fırsatı kaçırmasınlar. Kimimizin kayıpları var, ebeveynlerimizi kaybetmiş olabiliriz yıllar önce ya da günler önce.

  Başka büyüklerimize bayram ziyareti yapacağız belki de.

  Memleketimizin hemen hemen her yerinde huzurevleri var. Oraları ziyaret edebiliriz.

  Çocuk yuvaları var. Yüzlerce, binlerce çocuk anne ve babasından ayrı yaşamak zorunda kalmış bir şekilde yaşıyor. Onları ziyaret edebiliriz.

  Bu ziyaretlerimizde yanımızda ne götürürsek götürelim, ama önce sevgimizi götürelim. Çok mutlu olacaklardır.

  Bir de her ülkede olduğu gibi bizim de ülkemizde barınaklar, bakımevleri var. Orada yaşamak zorunda kalan hayvanlar var. Canlar var. Ağızları var dilleri yok misali. Bize dertlerini dile dökerek anlatamazlar, tıpkı sevinçlerini anlatamadıkları gibi. Ama gözleriyle anlatabilirler ne kadar acı çektiklerini, davranışlarıyla, hareketleriyle, bir zıplayışla belli ederler memnuniyetlerini, sevinçlerini.

  Her bayram olduğu gibi barınaklara/ bakımevlerine bayramlarda yemek gitmiyor maalesef. Oradaki canlar aç kalıyorlar. Ya da azla yetinmek zorunda kalıyorlar ki zaten kısıtlı olan yemekleri pay edilsin de hiçbir hayvan ölmesin diye.

  Bayram ziyaretlerimizi barınaklara da yapalım. O hayvanların, o canların yanlarına giderken yanımızda götüreceğimiz kemikler, kuru mamalar, makarnalar, süt kutuları oradaki canların bayramı aç ve susuz geçirmemelerini sağlasın.

  Duyarlı dostlarım, sizlere güveniyorum. Bizler tok yatarken evlerimizde, oradaki canların açlık çekmelerine gönlümüz razı gelmez. Bunun inancındayım.

  Bu ziyaretler sadece bayramla da sınırlı kalmasın. Bayramdan sonra da ziyaretler sürsün. Tüm istemenize karşın gidemiyorsanız da lütfen kargoyla yardımlarınızı başlatın ve bu yardımlarınızı devam ettirin. Çünkü her daim o barınaklarda/ bakımevlerinde yiyeceğe ihtiyaç var tüm hayvanlar için.

  Sevgi ve saygılarımla

  Bircan OĞANKUL